Cristiano Ronaldo, portugalský útočník Al-Nassr, komentoval svůj nejnovější úspěch v Saudi Pro League. Portugalská superstar překonala ligový rekord v počtu vstřelených branek v jediné sezóně.

Ronaldo uvažuje o rekordní sezóně v Saudi Pro League

V příspěvku na sociálních sítích Ronaldo pokorně prohlásil: „Nehoním se za rekordy, rekordy se honí za mnou.“ To odráží Ronaldovu dlouhodobou mentalitu, že se prostě soustředí na výkon na nejvyšší úrovni, spíše než aby byl posedlý lámáním individuálních známek.

Ve svých 39 letech Ronaldo stále vzdoruje otci Time svými gólovými výkony. Jeho schopnost důsledně najít zadní stranu sítě, dokonce i v posledních fázích své slavné kariéry, je důkazem jeho jedinečné dovednosti, odhodlání a profesionalitu.

I když je Ronaldo nepochybně hrdý na své úspěchy, jeho komentáře naznačují, že zůstává při zemi a vede ho vášeň pro hru samotnou, spíše než osobní pocty. Tato mentalita z něj udělala jednoho z největších sportovců všech dob.

Ronaldo se snaží vést Al-Nassra k úspěchu v Saudi Pro League, jeho rekordní výkony jistě inspirují jak jeho spoluhráče, tak nadšené příznivce klubu. Stálá třída a pokora legendárního útočníka z něj činí skutečný vzor pro začínající fotbalisty z celého světa.

On May 27th, 2024, the 34th and final round of the Saudi Pro League season took place, with Al-Nassr hosting their rivals Al-Ittihad at the Al-Awwal Park stadium in Riyadh. In a tightly contested affair, the home side emerged victorious with a 4-2 scoreline.

Cristiano Ronaldo, portugalský útočník Al-Nassr

The headline-grabbing story of the day, however, was the continued brilliance of Cristiano Ronaldo. The Portuguese superstar opened the scoring in first-half injury time, before doubling his team’s advantage in the 69th minute. These two goals took Ronaldo’s tally for the season to an astounding 35 – a new single-season record in the Saudi top flight.

Beyond his goal-scoring exploits, Ronaldo also contributed 11 assists over the course of the campaign, further underlining his immense influence and versatility within the Al-Nassr side.

The previous record of 34 goals in a single season had been held by Moroccan striker Abderrazak Hamdallah, set during the 2018/19 campaign. But Ronaldo’s relentless drive and world-class ability have seen him rewrite the history books once again, cementing his status as one of the game’s all-time greats.

At 39 years old, Ronaldo’s seemingly endless well of talent and determination continues to captivate fans both in Saudi Arabia and around the globe. As he leads Al-Nassr’s charge, the Portuguese icon shows no signs of slowing down, leaving supporters eagerly anticipating what other milestones he may reach in the seasons to come.

Kolik asistencí poskytl Ronaldo v sezóně 2023/24 Saudi Pro League?
11 asistencí
100%
8 asistencí
0%
Voted: 1